200USC820MEFC25X35
Buy 200USC820MEFC25X35 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 200USC820MEFC25X35
Manufacturer Rubycon
Description CAP ALUM 820UF 20% 200V SNAP
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS non-compliant
Call
Reference Price
(In US Dollars)
200 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:200V
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:-
Size / Dimension:0.984" Dia (25.00mm)
Series:USC
Ripple Current @ Low Frequency:2.79A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency:4.185A @ 10kHz
Package / Case:Radial, Can - Snap-In
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Manufacturer Standard Lead Time:46 Weeks
Lifetime @ Temp.:3000 Hrs @ 85°C
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Height - Seated (Max):1.457" (37.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Detailed Description:820µF 200V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 85°C
Capacitance:820µF