1SMB6.5AT3
AMI Semiconductor / ON Semiconductor
1SMB6.5AT3
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 1SMB6.5AT3 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 1SMB6.5AT3
Manufacturer AMI Semiconductor / ON Semiconductor
Description TVS DIODE 6.5V 11.2V SMB
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS non-compliant
Call
Reference Price
(In US Dollars)
2500 pcs
Data sheet
Voltage - Reverse Standoff (Typ):6.5V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:11.2V
Voltage - Breakdown (Min):7.22V
Unidirectional Channels:1
Type:Zener
Supplier Device Package:SMB
Series:-
Power Line Protection:No
Power - Peak Pulse:600W
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:DO-214AA, SMB
Other Names:1SMB6.5AT3OSTR
Operating Temperature:-65°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Current - Peak Pulse (10/1000µs):53.6A
Capacitance @ Frequency:2140pF @ 1MHz