Affinity Medical Technologies - a Molex company
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 19198-0025 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 19198-0025
Manufacturer Affinity Medical Technologies - a Molex company
Description CONN SPADE TERM 14-16AWG #10 BLU
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 14 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs25 pcs50 pcs100 pcs
250 pcs500 pcs1000 pcs2500 pcs
Data sheet
Wire Gauge:14-16 AWG
Width - Outer Edges:0.388" (9.86mm)
Tongue Inside Opening:0.198" (5.03mm)
Termination:Crimp
Terminal Type:Standard
Stud/Tab Size:10 Stud
Series:Avikrimp
Packaging:Bulk
Other Names:019198-0025
019198-0025-C
0191980025-C
191-98-0025-C
19198-0025-C
191980025-C
BB-827-10
WM18369
Mounting Type:Free Hanging (In-Line)
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Material - Insulation:Polyamide (PA), Nylon
Manufacturer Standard Lead Time:5 Weeks
Length - Termination:0.415" (10.54mm)
Length - Ring Center to Termination:0.269" (6.83mm)
Length - Overall:0.927" (23.55mm)
Insulation Diameter:0.170" (4.32mm)