1812WC122MAT1A
AVX Corporation
1812WC122MAT1A
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 1812WC122MAT1A with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 1812WC122MAT1A
Manufacturer AVX Corporation
Description CAP CER 1200PF 2.5KV X7R 1812
(In US Dollars)
3000 pcs
Data sheet
Voltage Rating - AC:-
Voltage - Rated:2500V (2.5kV)
Tolerance:1200pF
Thickness (Max):X7R
Surface Mount Land Size:-
Size / Dimension:0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Series:-
RoHS Status:Tape & Reel (TR)
Ripple Current - Low Frequency:General Purpose
Ratings:-
Polarization:1812 (4532 Metric)
Other Names:478-3012-2
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Mounting Type:Surface Mount, MLCC
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:13 Weeks
Manufacturer Part Number:1812WC122MAT1A
Lead Style:0.100" (2.54mm)
Height - Seated (Max):-
Features:High Voltage
Failure Rate:-
Expanded Description:1200pF ±20% 2500V (2.5kV) Ceramic Capacitor X7R 1812 (4532 Metric)
ESR (Equivalent Series Resistance):±20%