1812SC103KAT1A
AVX Corporation
1812SC103KAT1A
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 1812SC103KAT1A with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 1812SC103KAT1A
Manufacturer AVX
Description 1812 10 nF 1500 V ±10 % Tolerance X7R Surface Mount Multilayer Ceramic Capacitor
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 32308 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
10 pcs100 pcs1000 pcs10000 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:1500V (1.5kV)
Tolerance:±10%
Thickness (Max):0.100" (2.54mm)
Temperature Coefficient:X7R
Size / Dimension:0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Series:-
Ratings:-
Packaging:Cut Tape (CT)
Package / Case:1812 (4532 Metric)
Other Names:478-4735-1
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Mounting Type:Surface Mount, MLCC
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:20 Weeks
Lead Style:-
Lead Spacing:-
Height - Seated (Max):-
Features:High Voltage
Detailed Description:10000pF ±10% 1500V (1.5kV) Ceramic Capacitor X7R 1812 (4532 Metric)
Capacitance:10000pF