1812L050ZRT
Hamlin / Littelfuse
1812L050ZRT
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 1812L050ZRT with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 1812L050ZRT
Manufacturer Hamlin / Littelfuse
Description PTC RESET FUSE 15V 50MA 1812
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Voltage - Max:15V
Type:Polymeric
Time to Trip:150ms
Thickness (Max):0.030" (0.75mm)
Size / Dimension:0.179" L x 0.128" W (4.55mm x 3.24mm)
Series:POLY-FUSE®, 1812L
Resistance - Post Trip (R1) (Max):1 Ohms
Resistance - Initial (Ri) (Min):150 mOhms
Ratings:-
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:1812 (4532 Metric), Concave
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Lead Spacing:-
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):-
Detailed Description:Polymeric PTC Resettable Fuse 15V 50mA Ih Surface Mount 1812 (4532 Metric), Concave
Current - Trip (It):1A
Current - Max:100A
Current - Hold (Ih) (Max):50mA