1812L014DR
Hamlin / Littelfuse
1812L014DR
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 1812L014DR with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 1812L014DR
Manufacturer Littelfuse
Description PTC Resettable Fuse 0.14A(hold) 0.34A(trip) 60VDC 10A 0.8W 0.15s 1.5Ohm SMD Solder Pad 1812 T/R
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 27669 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
10 pcs100 pcs1000 pcs10000 pcs
Data sheet
Voltage - Max:60V
Type:Polymeric
Time to Trip:150ms
Thickness (Max):0.077" (1.95mm)
Size / Dimension:0.179" L x 0.128" W (4.55mm x 3.24mm)
Series:POLY-FUSE®, 1812L
Resistance - Post Trip (R1) (Max):6 Ohms
Resistance - Initial (Ri) (Min):1.5 Ohms
Ratings:-
Packaging:Cut Tape (CT)
Package / Case:1812 (4532 Metric), Concave
Other Names:1812L014
F3353CT
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:10 Weeks
Height - Seated (Max):-
Detailed Description:Polymeric PTC Resettable Fuse 60V 140mA Ih Surface Mount 1812 (4532 Metric), Concave
Current - Trip (It):340mA
Current - Max:10A
Current - Hold (Ih) (Max):140mA