16YXG1000MEFCT810X20
Buy 16YXG1000MEFCT810X20 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 16YXG1000MEFCT810X20
Manufacturer Rubycon
Description CAP ALUM 1000UF 20% 16V RADIAL
(In US Dollars)
1000 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:16V
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:-
Size / Dimension:0.394" Dia (10.00mm)
Series:YXG
Ripple Current @ Low Frequency:840mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency:1.4A @ 100kHz
Package / Case:Radial, Can
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Manufacturer Standard Lead Time:19 Weeks
Lifetime @ Temp.:5000 Hrs @ 105°C
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Impedance:46 mOhms
Height - Seated (Max):0.866" (22.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Detailed Description:1000µF 16V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
Capacitance:1000µF