16YXF47MTA5X11
Rubycon
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 16YXF47MTA5X11 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 16YXF47MTA5X11
Manufacturer Rubycon
Description CAP ALUM 47UF 20% 16V RADIAL
(In US Dollars)
2000 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:16V
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:-
Size / Dimension:0.197" Dia (5.00mm)
Series:YXF
Ripple Current @ Low Frequency:105mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency:150mA @ 100kHz
Ratings:-
Polarization:Polar
Packaging:Tape & Box (TB)
Package / Case:Radial, Can
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:19 Weeks
Lifetime @ Temp.:5000 Hrs @ 105°C
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Impedance:900 mOhms
Height - Seated (Max):0.492" (12.50mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Detailed Description:47µF 16V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
Capacitance:47µF