16VT175NELU
Hamlin / Littelfuse
16VT175NELU
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 16VT175NELU with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 16VT175NELU
Manufacturer Hamlin / Littelfuse
Description PTC RESET FUSE 16V 1.75A STRAP
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Voltage - Max:16V
Type:Polymeric
Time to Trip:5s
Thickness (Max):0.032" (0.80mm)
Size / Dimension:1.575" L x 0.122" W (40.00mm x 3.10mm)
Series:POLY-FUSE®, VT
Resistance - Post Trip (R1) (Max):102 mOhms
Resistance - Initial (Ri) (Min):29 mOhms
Ratings:-
Packaging:Bulk
Package / Case:Strap
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Mounting Type:User Defined
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Lead Spacing:-
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):-
Detailed Description:Polymeric PTC Resettable Fuse 16V 1.75A Ih User Defined Strap
Current - Trip (It):3.6A
Current - Max:100A
Current - Hold (Ih) (Max):1.75A