16TXV47M6.3X8
Rubycon
16TXV47M6.3X8
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 16TXV47M6.3X8 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 16TXV47M6.3X8
Manufacturer Rubycon
Description CAP ALUM 47UF 20% 16V SMD
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 258 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs100 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:16V
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Size / Dimension:0.248" Dia (6.30mm)
Series:TXV
Ripple Current @ Low Frequency:70mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency:140mA @ 100kHz
Ratings:AEC-Q200
Polarization:-
Packaging:Cut Tape (CT)
Package / Case:Radial, Can - SMD
Other Names:1189-2116-1
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:30 Weeks
Lifetime @ Temp.:1000 Hrs @ 125°C
Lead Spacing:-
Height - Seated (Max):0.315" (8.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):300 mOhm
Detailed Description:47µF 16V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 300 mOhm 1000 Hrs @ 125°C
Capacitance:47µF