16TXV47M6.3X6.1
Rubycon
16TXV47M6.3X6.1
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 16TXV47M6.3X6.1 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 16TXV47M6.3X6.1
Manufacturer Rubycon
Description CAP ALUM 47UF 20% 16V SMD
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs100 pcs500 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:16V
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Size / Dimension:0.248" Dia (6.30mm)
Series:TXV
Ripple Current @ Low Frequency:35mA @ 120Hz
Ratings:AEC-Q200
Polarization:-
Packaging:Original-Reel®
Package / Case:Radial, Can - SMD
Other Names:1189-2115-6
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:24 Weeks
Lifetime @ Temp.:1000 Hrs @ 125°C
Lead Spacing:-
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.240" (6.10mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):1 Ohm
Detailed Description:47µF 16V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 1 Ohm 1000 Hrs @ 125°C
Capacitance:47µF