16R900GF
Hamlin / Littelfuse
16R900GF
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 16R900GF with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 16R900GF
Manufacturer Hamlin / Littelfuse
Description PTC RESET FUSE 16V 9A RADIAL
(In US Dollars)
200 pcs
Data sheet
Voltage - Max:16V
Type:Polymeric
Time to Trip:5.5s
Thickness (Max):-
Size / Dimension:0.551" L x 0.118" W (14.00mm x 3.00mm)
Series:POLY-FUSE®, 16R
Resistance - Post Trip (R1) (Max):13.5 mOhms
Resistance - Initial (Ri) (Min):4.7 mOhms
Ratings:-
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial, Disc
Other Names:16R900G
F3187
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Manufacturer Standard Lead Time:10 Weeks
Lead Spacing:0.201" (5.10mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.854" (21.70mm)
Detailed Description:Polymeric PTC Resettable Fuse 16V 9A Ih Through Hole Radial, Disc
Current - Trip (It):15.3A
Current - Max:100A
Current - Hold (Ih) (Max):9A