16R500GU
Hamlin / Littelfuse
16R500GU
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 16R500GU with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 16R500GU
Manufacturer Hamlin / Littelfuse
Description PTC RESET FUSE 16V 5A RADIAL
(In US Dollars)
1 pcs5 pcs10 pcs50 pcs100 pcs
250 pcs500 pcs1000 pcs5000 pcs
Data sheet
Voltage - Max:16V
Type:Polymeric
Time to Trip:2s
Thickness (Max):-
Size / Dimension:0.409" L x 0.118" W (10.40mm x 3.00mm)
Series:POLY-FUSE®, 16R
Resistance - Post Trip (R1) (Max):34 mOhms
Resistance - Initial (Ri) (Min):15 mOhms
Ratings:-
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial, Disc
Other Names:16R500G
F3183
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Manufacturer Standard Lead Time:10 Weeks
Lead Spacing:0.201" (5.10mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.563" (14.30mm)
Detailed Description:Polymeric PTC Resettable Fuse 16V 5A Ih Through Hole Radial, Disc
Current - Trip (It):8.5A
Current - Max:100A
Current - Hold (Ih) (Max):5A