1553WBGY
Hammond Manufacturing
1553WBGY
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 1553WBGY with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 1553WBGY
Manufacturer Hammond Manufacturing
Description BOX ABS GRAY 4.62"L X 3.11"W
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 203 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs5 pcs10 pcs25 pcs
50 pcs100 pcs250 pcs500 pcs
Data sheet
Weight:-
Thickness:0.118" (3.00mm)
Size / Dimension:4.615" L x 3.109" W (117.22mm x 78.97mm)
Shipping Info:Shipped from Digi-Key
Series:1553W
Ratings:IP65
Other Names:HM1419
Moisture Sensitivity Level (MSL):Not Applicable
Material Flammability Rating:UL94 V-0
Material:Plastic, ABS
Manufacturer Standard Lead Time:4 Weeks
Height:0.984" (25.00mm)
Features:PCB Supports, Sealing Gasket
Detailed Description:Box Plastic, ABS Gray Hand Held, Split Sides and End Panel(s) 4.615" L x 3.109" W (117.22mm x 78.97mm) X 0.984" (25.00mm)
Design:Hand Held, Split Sides and End Panel(s)
Container Type:Box
Color:Gray
Area (L x W):14.4 in² (93 cm²)