1206L075THYR
Hamlin / Littelfuse
1206L075THYR
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 1206L075THYR with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 1206L075THYR
Manufacturer Littelfuse
Description PTC Resettable Fuse 0.75A(hold) 1.5A(trip) 8VDC 100A 0.6W 0.2s 0.09Ohm SMD Solder Pad 1206 T/R
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 51155 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
10 pcs100 pcs1000 pcs10000 pcs
Data sheet
Voltage - Max:8V
Type:Polymeric
Time to Trip:200ms
Thickness (Max):0.030" (0.75mm)
Size / Dimension:0.126" L x 0.065" W (3.20mm x 1.65mm)
Series:POLY-FUSE®, 1206L
Resistance - Post Trip (R1) (Max):290 mOhms
Resistance - Initial (Ri) (Min):90 mOhms
Ratings:-
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:1206 (3216 Metric), Concave
Other Names:1206L075TH
1206L075THWR
F3370TR
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:10 Weeks
Lead Spacing:-
Height - Seated (Max):-
Detailed Description:Polymeric PTC Resettable Fuse 8V 750mA Ih Surface Mount 1206 (3216 Metric), Concave
Current - Trip (It):1.5A
Current - Max:100A
Current - Hold (Ih) (Max):750mA