12061A101KAT2A
KYOCERA AVX
12061A101KAT2A
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 12061A101KAT2A with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 12061A101KAT2A
Manufacturer KYOCERA AVX
Description
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 175178 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
10 pcs100 pcs1000 pcs10000 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:100V
Tolerance:±10%
Thickness (Max):0.037" (0.94mm)
Temperature Coefficient:C0G, NP0
Size / Dimension:0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Series:-
Ratings:-
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:1206 (3216 Metric)
Other Names:12061A101KAT2A/4K
12061A101KAT2A\4K
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Mounting Type:Surface Mount, MLCC
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:28 Weeks
Features:-
Failure Rate:-
Detailed Description:100pF ±10% 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 1206 (3216 Metric)
Capacitance:100pF