1181 X 6"
3M
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 1181 X 6" with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 1181 X 6" with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | 1181 X 6" |
|---|---|
| Manufacturer | 3M |
| Description | TAPE COPPER FOIL 152.4MMX16.5M |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 10 pcs | 25 pcs | 100 pcs | 250 pcs |
|---|---|---|---|---|---|
| $351.68 | $330.367 | $315.447 | $298.396 | $283.476 | |
| 500 pcs | 1000 pcs | 2500 pcs | 5000 pcs | ||
| $274.951 | $264.294 | $257.899 | $255.768 | ||
Specifications
Data sheet
| Width: | 6.000" (152.40mm) |
|---|---|
| Type: | Shielding Tape |
| Thickness - Overall: | 0.003" (0.07mm) |
| Shape: | - |
| Series: | 1181 |
| Other Names: | 05113894480 1181X6 3M1181D 7010349064 80611027808 |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 130°C |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Material: | Copper Foil |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 3 Weeks |
| Length: | 54.000' (16.50m) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Adhesive: | Conductive, Single Sided |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply 1181 X 6", use the request quote form to request 1181 X 6" pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 1181 X 6".The price and lead time for 1181 X 6" depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# 1181 X 6".We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

