109BF12MC2
Sanyo Denki
109BF12MC2
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 109BF12MC2 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 109BF12MC2
Manufacturer Sanyo Denki
Description BLOWER 120X32MM 12VDC TACH
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 50 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs25 pcs50 pcs100 pcs
Data sheet
Width:32.00mm
Weight:0.595 lb (269.89g)
Voltage Range:10.2 ~ 13.8VDC
Voltage - Rated:12VDC
Termination:3 Wire Leads
Static Pressure:0.441 in H2O (110.0 Pa)
Size / Dimension:Square/Rounded - 120mm L x 120mm H
Series:San Ace B120
RPM:1900 RPM
Power (Watts):3.84W
Other Names:109BF12MC2-ND
Operating Temperature:-4 ~ 140°F (-20 ~ 60°C)
Noise:44.0 dB(A)
Moisture Sensitivity Level (MSL):Not Applicable
Material - Frame:Plastic
Material - Blade:Plastic
Manufacturer Standard Lead Time:20 Weeks
Lifetime @ Temp.:40000 Hrs @ 60°C
Ingress Protection:-
Features:Speed Sensor (Tach)
Fan Type:Blower
Current Rating:0.320A