100VXG2200MEFC30X40
Buy 100VXG2200MEFC30X40 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 100VXG2200MEFC30X40
Manufacturer Rubycon
Description CAP ALUM 2200UF 20% 100V SNAP
(In US Dollars)
100 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:100V
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:-
Size / Dimension:1.181" Dia (30.00mm)
Series:VXG
Ripple Current @ Low Frequency:2.52A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency:2.898A @ 10kHz
Package / Case:Radial, Can - Snap-In
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Manufacturer Standard Lead Time:46 Weeks
Lifetime @ Temp.:5000 Hrs @ 105°C
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):1.654" (42.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Detailed Description:2200µF 100V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 5000 Hrs @ 105°C
Capacitance:2200µF