100USG3900MEFCSN35X35
Rubycon
100USG3900MEFCSN35X35
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 100USG3900MEFCSN35X35 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 100USG3900MEFCSN35X35
Manufacturer Rubycon
Description CAP ALUM 3900UF 20% 100V SNAP
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs100 pcs
500 pcs1000 pcs2500 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:100V
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:-
Size / Dimension:1.378" Dia (35.00mm)
Series:USG
Ripple Current @ Low Frequency:4.6A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency:5.29A @ 100kHz
Ratings:-
Polarization:Polar
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial, Can - Snap-In
Other Names:1189-3859
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:46 Weeks
Lifetime @ Temp.:3000 Hrs @ 85°C
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):1.457" (37.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Detailed Description:3900µF 100V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 85°C
Capacitance:3900µF