100NA1MEFC5X11
Rubycon
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 100NA1MEFC5X11 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 100NA1MEFC5X11
Manufacturer Rubycon
Description CAP ALUM RAD
(In US Dollars)
3000 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:100V
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:-
Size / Dimension:0.197" Dia (5.00mm)
Series:NA
Ripple Current @ Low Frequency:15mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency:22.5mA @ 10kHz
Ratings:-
Polarization:Bi-Polar
Package / Case:Radial, Can
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:19 Weeks
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 85°C
Lead Spacing:0.079" (2.00mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.492" (12.50mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Detailed Description:1µF 100V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C
Capacitance:1µF