100MXG820MEFC22X25
Rubycon
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 100MXG820MEFC22X25 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 100MXG820MEFC22X25
Manufacturer Rubycon
Description CAP ALUM 820UF 20% 100V SNAP
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS non-compliant
Call
Reference Price
(In US Dollars)
200 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:100V
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:-
Size / Dimension:0.866" Dia (22.00mm)
Series:MXG
Ripple Current @ Low Frequency:1.32A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency:1.518A @ 10kHz
Ratings:-
Polarization:Polar
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial, Can - Snap-In
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:46 Weeks
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 105°C
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Height - Seated (Max):1.063" (27.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Detailed Description:820µF 100V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C
Capacitance:820µF