10066356-10120TLF
Amphenol Commercial (Amphenol ICC)
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 10066356-10120TLF with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 10066356-10120TLF
Manufacturer Amphenol FCI
Description CONN PCI EXP FEMALE 280POS 0.039
(In US Dollars)
1200 pcs
Data sheet
Termination:Solder
Series:-
Read Out:Dual
Pitch:0.039" (1.00mm)
Packaging:Tray
Operating Temperature:-
Number of Rows:2
Number of Positions/Bay/Row:-
Number of Positions:280
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Material - Insulation:Nylon, Glass Filled
Manufacturer Standard Lead Time:11 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Gender:Female
Flange Feature:-
Features:Board Guide, Locking Ramp
Contact Type:-
Contact Material:Copper Alloy
Contact Finish Thickness:15.0µin (0.38µm)
Contact Finish:Gold
Color:Black
Card Type:PCI Express™
Card Thickness:0.062" (1.57mm)