10042867-57MB10ELF
Amphenol Commercial (Amphenol ICC)
10042867-57MB10ELF
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 10042867-57MB10ELF with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 10042867-57MB10ELF
Manufacturer Amphenol FCI
Description CONN FPC BOTTOM 57POS 0.50MM R/A
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Voltage Rating:50V
Termination:Solder
Series:VLH
Pitch:0.020" (0.50mm)
Packaging:Tape & Reel (TR)
Other Names:609-1233-2
Operating Temperature:-55°C ~ 85°C
Number of Positions:57
Mounting Type:Surface Mount, Right Angle
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Mating Cycles:-
Material Flammability Rating:UL94 V-0
Locking Feature:Flip Lock, Backlock
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Housing Material:Liquid Crystal Polymer (LCP), Glass Filled
Housing Color:Natural
Height Above Board:0.051" (1.30mm)
Flat Flex Type:FPC
Features:Solder Retention, Zero Insertion Force (ZIF)
FFC, FCB Thickness:0.30mm
Detailed Description:57 Position FPC Connector Contacts, Bottom 0.020" (0.50mm) Surface Mount, Right Angle
Current Rating:0.4A