10042867-50MB10ELF
Amphenol Communications Solutions
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 10042867-50MB10ELF with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 10042867-50MB10ELF
Manufacturer Amphenol Communications Solutions
Description 10042867-50MB10ELF-VLH 50P / Tap/Rl RoHS Compliant: Yes
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 20124 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
10 pcs100 pcs1000 pcs10000 pcs
Data sheet
Voltage Rating:50V
Termination:Solder
Series:VLH
Pitch:0.020" (0.50mm)
Packaging:Tape & Reel (TR)
Operating Temperature:-55°C ~ 85°C
Number of Positions:50
Mounting Type:Surface Mount, Right Angle
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Mating Cycles:-
Material Flammability Rating:UL94 V-0
Manufacturer Standard Lead Time:21 Weeks
Locking Feature:Flip Lock, Backlock
Housing Material:Liquid Crystal Polymer (LCP), Glass Filled
Housing Color:Natural
Height Above Board:0.051" (1.30mm)
Flat Flex Type:FPC
Features:Solder Retention, Zero Insertion Force (ZIF)
FFC, FCB Thickness:0.30mm
Detailed Description:50 Position FPC Connector Contacts, Bottom 0.020" (0.50mm) Surface Mount, Right Angle
Current Rating:0.4A