1.5SMC20AT3
Hamlin / Littelfuse
1.5SMC20AT3
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 1.5SMC20AT3 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 1.5SMC20AT3
Manufacturer Littelfuse
Description Zen TVS 1500W 20V VZ UNI DO-214AB TR13 RoHS Compliant: Yes
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS non-compliant
In stock 43134 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
10 pcs100 pcs1000 pcs10000 pcs
Data sheet
Voltage - Reverse Standoff (Typ):17.1V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:27.7V
Voltage - Breakdown (Min):19V
Unidirectional Channels:1
Type:Zener
Supplier Device Package:SMC
Series:-
Power Line Protection:No
Power - Peak Pulse:1500W (1.5kW)
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:DO-214AB, SMC
Operating Temperature:-65°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Current - Peak Pulse (10/1000µs):54A