0ZCA0150FF2C
Bel
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 0ZCA0150FF2C with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 0ZCA0150FF2C with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | 0ZCA0150FF2C |
|---|---|
| Manufacturer | Bel |
| Description | PTC RESET FUSE 6V 1.5A 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Max: | 6V |
|---|---|
| Type: | Polymeric |
| Time to Trip: | 1s |
| Thickness (Max): | 0.055" (1.40mm) |
| Size / Dimension: | 0.128" L x 0.065" W (3.25mm x 1.65mm) |
| Series: | 0ZCA |
| Resistance - Post Trip (R1) (Max): | 120 mOhms |
| Resistance - Initial (Ri) (Min): | 40 mOhms |
| Ratings: | - |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case: | 1206 (3216 Metric), Concave |
| Other Names: | 0ZCA0150FF 507-1484-2 |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 2A (4 Weeks) |
| Lead Spacing: | - |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Height - Seated (Max): | - |
| Detailed Description: | Polymeric PTC Resettable Fuse 6V 1.5A Ih Surface Mount 1206 (3216 Metric), Concave |
| Current - Trip (It): | 3A |
| Current - Max: | 100A |
| Current - Hold (Ih) (Max): | 1.5A |
| Approvals: | cURus, TUV |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply 0ZCA0150FF2C, use the request quote form to request 0ZCA0150FF2C pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 0ZCA0150FF2C.The price and lead time for 0ZCA0150FF2C depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# 0ZCA0150FF2C.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
