0HEV050.SXBD2
Hamlin / Littelfuse
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 0HEV050.SXBD2 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 0HEV050.SXBD2
Manufacturer Hamlin / Littelfuse
Description FUSE HEV LC 250VAC 50A BOLTDOWN
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Voltage Rating - AC:250V
Size / Dimension:0.469" Dia x 2.559" L (11.90mm x 65.00mm)
Series:HEV
Response Time:-
Packaging:Bulk
Package / Case:Cylindrical, Blade Terminal (Bolt)
Other Names:HEV050.SXBD2
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Mounting Type:Bolt Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Melting I²t:1495
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Fuse Type:Automotive
DC Cold Resistance:1.3 Ohms
Current Rating:50A