0HEV040.SXBD2
Hamlin / Littelfuse
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 0HEV040.SXBD2 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 0HEV040.SXBD2 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | 0HEV040.SXBD2 |
|---|---|
| Manufacturer | Hamlin / Littelfuse |
| Description | FUSE HEV LC 250VAC 40A BOLTDOWN |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 20 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $25.438 | |||||
Specifications
Data sheet
| Voltage Rating - DC: | 425V |
|---|---|
| Size / Dimension: | 0.469" Dia x 2.559" L (11.90mm x 65.00mm) |
| Series: | HEV |
| Response Time: | - |
| Packaging: | Bulk |
| Package / Case: | Cylindrical, Blade Terminal (Bolt) |
| Other Names: | HEV040.SXBD2 |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C |
| Mounting Type: | Bolt Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Melting I²t: | 1495 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS Compliant |
| Fuse Type: | Automotive |
| DC Cold Resistance: | 1.3 Ohms |
| Current Rating: | 40A |
| Color: | Orange |
| Breaking Capacity @ Rated Voltage: | 10kA |
| Approvals: | - |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply 0HEV040.SXBD2, use the request quote form to request 0HEV040.SXBD2 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 0HEV040.SXBD2.The price and lead time for 0HEV040.SXBD2 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# 0HEV040.SXBD2.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

