0805E102K251KHT
Knowles NOVACAP
0805E102K251KHT
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 0805E102K251KHT with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 0805E102K251KHT
Manufacturer Knowles NOVACAP
Description CAP CER 1000PF 250V 0805
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS Compliant
Call
Reference Price
(In US Dollars)
3000 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:250V
Tolerance:±10%
Thickness (Max):0.054" (1.37mm)
Temperature Coefficient:-
Size / Dimension:0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Series:-
Ratings:-
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:0805 (2012 Metric)
Operating Temperature:-55°C ~ 200°C
Mounting Type:Surface Mount, MLCC
Manufacturer Standard Lead Time:11 Weeks
Lead Style:-
Lead Spacing:-
Height - Seated (Max):-
Features:High Temperature
Failure Rate:-
Detailed Description:1000pF ±10% 250V Ceramic Capacitor 0805 (2012 Metric)
Capacitance:1000pF