08051A221JAT2A
AVX Corporation
08051A221JAT2A
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 08051A221JAT2A with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 08051A221JAT2A
Manufacturer AVX
Description Multilayer Ceramic Capacitor, 220 pF, 100 V, ± 5%, C0G (NP0), 0805 [2012 Metric]
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 109104 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
10 pcs100 pcs1000 pcs10000 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:100V
Tolerance:±5%
Thickness (Max):0.037" (0.94mm)
Temperature Coefficient:C0G, NP0
Size / Dimension:0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Series:-
Ratings:-
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:0805 (2012 Metric)
Other Names:08051A221JAT2A/4K
08051A221JAT2A\4K
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Mounting Type:Surface Mount, MLCC
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:28 Weeks
Failure Rate:-
Detailed Description:220pF ±5% 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0805 (2012 Metric)
Capacitance:220pF