07-8-250
3M
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 07-8-250 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 07-8-250 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | 07-8-250 |
|---|---|
| Manufacturer | 3M |
| Description | CONN RING UNINSUL |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 10 pcs | 25 pcs | 50 pcs | 100 pcs |
|---|---|---|---|---|---|
| $0.20 | $0.185 | $0.158 | $0.138 | $0.128 | |
| 250 pcs | 500 pcs | 1000 pcs | 2500 pcs | ||
| $0.113 | $0.108 | $0.089 | $0.081 | ||
Specifications
Data sheet
| Wire Gauge: | - |
|---|---|
| Termination: | Screw, Rivet, Stud |
| Terminal Type: | Flat Blade |
| Tab Width: | 0.250" (6.35mm) |
| Tab Thickness: | 0.030" (0.76mm) |
| Tab Length: | - |
| Series: | - |
| Packaging: | Bulk |
| Other Names: | 00054007294191 05400729419 07-8-250-ND 3M157201 7100163808 80601391412 |
| Mounting Type: | Board, Chassis |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 3 Weeks |
| Length - Overall: | 0.800" (20.32mm) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Insulation Diameter: | - |
| Insulation: | Non-Insulated |
| Gender: | Male |
| Features: | - |
| Detailed Description: | 0.250" (6.35mm) Quick Connect Male Screw, Rivet, Stud Connector Non-Insulated |
| Contact Material: | - |
| Contact Finish: | - |
| Color: | - |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply 07-8-250, use the request quote form to request 07-8-250 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 07-8-250.The price and lead time for 07-8-250 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# 07-8-250.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation



