07-6337-0030
Kester
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 07-6337-0030 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 07-6337-0030 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | 07-6337-0030 |
|---|---|
| Manufacturer | Kester |
| Description | SOLDER BAR 63/37 ULD FLO 10LB |
| Lead Free Status / RoHS Status |
| Reference Price (In US Dollars) | 25 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $193.90 | |||||
Specifications
Data sheet
| Wire Gauge: | - |
|---|---|
| Type: | Bar Solder |
| Storage/Refrigeration Temperature: | - |
| Shipping Info: | - |
| Shelf Life Start: | - |
| Shelf Life: | Not Applicable |
| Series: | ULTRAPURE® |
| Process: | Leaded |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Melting Point: | 361°F (183°C) |
| Lead Free Status: | Contains lead |
| Form: | Bar, 10 lbs (4.54kg) |
| Flux Type: | - |
| Diameter: | - |
| Detailed Description: | Leaded Bar Solder Sn63Pb37 (63/37) Bar, 10 lbs (4.54kg) |
| Composition: | Sn63Pb37 (63/37) |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply 07-6337-0030, use the request quote form to request 07-6337-0030 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 07-6337-0030.The price and lead time for 07-6337-0030 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# 07-6337-0030.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation



