06771.25MXEP
Hamlin / Littelfuse
06771.25MXEP
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 06771.25MXEP with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 06771.25MXEP
Manufacturer Hamlin / Littelfuse
Description FUSE CERAMIC 1.25A 250VAC AXIAL
(In US Dollars)
1000 pcs
Data sheet
Voltage Rating - AC:250V
Size / Dimension:0.154" Dia x 0.433" L (3.90mm x 11.00mm)
Series:677
Response Time:Slow
Packaging:Bulk
Package / Case:Cartridge, Non-Standard (Axial)
Operating Temperature:-
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Melting I²t:12.1
Manufacturer Standard Lead Time:9 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Fuse Type:Cartridge, Ceramic
DC Cold Resistance:0.065 Ohms
Current Rating:1.25A
Color:-
Breaking Capacity @ Rated Voltage:35A