0603L025YR
Hamlin / Littelfuse
0603L025YR
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 0603L025YR with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 0603L025YR
Manufacturer Littelfuse
Description PTC Resettable Fuse 0.25A(hold) 0.55A(trip) 9VDC 40A 0.5W 0.08s 0.5Ohm SMD Solder Pad 0603 T/R
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 20093 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
10 pcs100 pcs1000 pcs10000 pcs
Data sheet
Voltage - Max:9V
Type:Polymeric
Time to Trip:80ms
Thickness (Max):0.030" (0.75mm)
Size / Dimension:0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.80mm)
Series:POLY-FUSE®, 0603L
Resistance - Post Trip (R1) (Max):3 Ohms
Resistance - Initial (Ri) (Min):500 mOhms
Ratings:-
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:0603 (1608 Metric), Concave
Other Names:0603L025
F2902TR
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:10 Weeks
Lead Spacing:-
Height - Seated (Max):-
Detailed Description:Polymeric PTC Resettable Fuse 9V 250mA Ih Surface Mount 0603 (1608 Metric), Concave
Current - Trip (It):550mA
Current - Max:40A
Current - Hold (Ih) (Max):250mA