02341.25MXBP
Hamlin / Littelfuse
02341.25MXBP
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 02341.25MXBP with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 02341.25MXBP
Manufacturer Hamlin / Littelfuse
Description FUSE GLASS 1.25A 250VAC 5X20MM
(In US Dollars)
1000 pcs
Data sheet
Voltage Rating - AC:250V
Size / Dimension:0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)
Series:234
Response Time:Medium
Packaging:Bulk
Package / Case:5mm x 20mm
Other Names:2341.25MXBP
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Mounting Type:Holder
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Melting I²t:3.39
Manufacturer Standard Lead Time:9 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Fuse Type:Cartridge, Glass
DC Cold Resistance:0.1262 Ohms
Current Rating:1.25A
Color:-
Breaking Capacity @ Rated Voltage:100A