ZXTP23140BFHTA
Diodes Incorporated
ZXTP23140BFHTA
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy ZXTP23140BFHTA with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. ZXTP23140BFHTA
Manufacturer Diodes Inc.
Description ZXTP23140BFH Series PNP 140 V 2.5 A Medium Power Transistor SMT SOT-23-3
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 37284 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
10 pcs100 pcs1000 pcs10000 pcs
Data sheet
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):140V
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic:280mV @ 250mA, 2.5A
Transistor Type:PNP
Supplier Device Package:SOT-23-3
Series:-
Power - Max:1.25W
Packaging:Cut Tape (CT)
Package / Case:TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Other Names:ZXTP23140BFHCT
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:20 Weeks
Frequency - Transition:130MHz
Detailed Description:Bipolar (BJT) Transistor PNP 140V 2.5A 130MHz 1.25W Surface Mount SOT-23-3
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce:100 @ 1A, 5V
Current - Collector Cutoff (Max):20nA (ICBO)
Current - Collector (Ic) (Max):2.5A