ZMM5227B-7
Diodes Incorporated
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy ZMM5227B-7 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy ZMM5227B-7 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | ZMM5227B-7 |
|---|---|
| Manufacturer | Diodes Inc. |
| Description | ZMM5227B Series 500 mW 3.6 V 200 mA Surface Mount Zener Diode MINI MELF |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 10 pcs | 100 pcs | 1000 pcs | 10000 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $0.009 | $0.008 | $0.007 | $0.007 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Zener (Nom) (Vz): | 3.6V |
|---|---|
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 1.5V @ 200mA |
| Tolerance: | ±5% |
| Supplier Device Package: | DO-213AA |
| Series: | - |
| Power - Max: | 500mW |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case: | DO-213AA |
| Operating Temperature: | -65°C ~ 175°C |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Impedance (Max) (Zzt): | 24 Ohms |
| Detailed Description: | Zener Diode 3.6V 500mW ±5% Surface Mount DO-213AA |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 15µA @ 1V |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply ZMM5227B-7, use the request quote form to request ZMM5227B-7 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number ZMM5227B-7.The price and lead time for ZMM5227B-7 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# ZMM5227B-7.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
