ZM50E70S01-A
Honeywell Sensing and Productivity Solutions
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy ZM50E70S01-A with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy ZM50E70S01-A with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | ZM50E70S01-A |
|---|---|
| Manufacturer | Honeywell Sensing and Productivity Solutions |
| Description | SWITCH SNAP ACTION SPDT 5A 125V |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1200 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $2.275 | |||||
Specifications
Data sheet
| Voltage Rating - AC: | 125V |
|---|---|
| Termination Style: | Quick Connect - 0.110" (2.8mm) |
| Switch Function: | On-Mom |
| Series: | ZM |
| Release Force: | 8.000gf |
| Pretravel: | 0.180" (4.6mm) |
| Packaging: | Bulk |
| Overtravel: | 0.030" (0.76mm) |
| Operating Temperature: | 0°C ~ 120°C |
| Operating Position: | 0.425" (10.8mm) |
| Operating Force: | 34gf |
| Mounting Type: | Chassis Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Mechanical Life: | 5,000,000 Cycles |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 10 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Ingress Protection: | - |
| Features: | - |
| Electrical Life: | 6,000 Cycles |
| Differential Travel: | 0.030" (0.76mm) |
| Current Rating: | 5A (AC) |
| Circuit: | SPDT |
| Actuator Type: | Lever, Simulated Roller |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply ZM50E70S01-A, use the request quote form to request ZM50E70S01-A pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number ZM50E70S01-A.The price and lead time for ZM50E70S01-A depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# ZM50E70S01-A.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

