ZLDO500T8TA
Diodes Incorporated
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy ZLDO500T8TA with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy ZLDO500T8TA with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | ZLDO500T8TA |
|---|---|
| Manufacturer | Diodes Inc. |
| Description | Voltage Regulators, LDO, 5.0V Ultra Low Dropout Regulator |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 10 pcs | 100 pcs | 1000 pcs | 10000 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $0.939 | $0.848 | $0.764 | $0.748 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage Dropout (Max): | 0.2V @ 300mA |
|---|---|
| Voltage - Output (Min/Fixed): | 5V |
| Voltage - Output (Max): | - |
| Voltage - Input (Max): | 20V |
| Supplier Device Package: | SM8 |
| Series: | - |
| Protection Features: | Over Temperature |
| Packaging: | Cut Tape (CT) |
| Package / Case: | SOT-223-8 |
| PSRR: | - |
| Output Type: | Fixed |
| Output Configuration: | Positive |
| Other Names: | ZLDO500T8 ZLDO500T8CT |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Number of Regulators: | 1 |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 5V 300mA SM8 |
| Current - Quiescent (Iq): | 1mA |
| Current - Output: | 300mA |
| Control Features: | Low Battery Detection |
| Base Part Number: | ZLDO500 |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply ZLDO500T8TA, use the request quote form to request ZLDO500T8TA pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number ZLDO500T8TA.The price and lead time for ZLDO500T8TA depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# ZLDO500T8TA.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
