ZLDO1117KTC
Diodes Incorporated
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy ZLDO1117KTC with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy ZLDO1117KTC with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | ZLDO1117KTC |
|---|---|
| Manufacturer | Diodes Inc. |
| Description | LDO Regulator Pos 1A Automotive 3-Pin(2+Tab) TO-252 T/R |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 10 pcs | 100 pcs | 1000 pcs | 10000 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $0.277 | $0.25 | $0.225 | $0.221 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage/Current - Output 1: | 1.1A |
|---|---|
| Voltage - Input: | 2.7 V ~ 18 V |
| Voltage - Breakdown: | TO-252-3 |
| Series: | - |
| RoHS Status: | Tape & Reel (TR) |
| Regulator Topology: | 1A |
| Polarization: | TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63 |
| Other Names: | ZLDO1117KDITR |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C |
| Number of Regulators: | 1.11V @ 1A |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 10 Weeks |
| Manufacturer Part Number: | ZLDO1117KTC |
| Frequency - Switching: | Positive Adjustable |
| Expanded Description: | Linear Voltage Regulator IC Positive Adjustable Output Adj to 1.25V 1A TO-252-3 |
| Description: | IC REG LDO ADJ 1A TO252-3 |
| Current - Output: | Adj to 1.25V |
| Current - Limit (Min): | 1 |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply ZLDO1117KTC, use the request quote form to request ZLDO1117KTC pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number ZLDO1117KTC.The price and lead time for ZLDO1117KTC depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# ZLDO1117KTC.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
