ZL2008ALBFT
Renesas Electronics America
ZL2008ALBFT
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy ZL2008ALBFT with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. ZL2008ALBFT
Manufacturer Renesas
Description IC REG CTRLR BUCK PMBUS 36QFN
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 510 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs100 pcs1000 pcs10000 pcs
Data sheet
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):3 V ~ 5.5 V
Topology:Buck
Synchronous Rectifier:Yes
Supplier Device Package:36-QFN (6x6)
Series:-
Serial Interfaces:I²C, PMBus, SMBus
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:36-VFQFN Exposed Pad
Output Type:Transistor Driver
Output Phases:1
Output Configuration:Positive
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)
Number of Outputs:1
Moisture Sensitivity Level (MSL):2 (1 Year)
Manufacturer Standard Lead Time:9 Weeks
Function:Step-Down
Frequency - Switching:200kHz ~ 1.4MHz
Duty Cycle (Max):95%