ZGL41-140A-E3/96
Electro-Films (EFI) / Vishay
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy ZGL41-140A-E3/96 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy ZGL41-140A-E3/96 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | ZGL41-140A-E3/96 |
|---|---|
| Manufacturer | Electro-Films (EFI) / Vishay |
| Description | DIODE ZENER 140V 1W DO213AB |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 3000 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $0.166 | |||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Zener (Nom) (Vz): | 140V |
|---|---|
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 1.5V @ 200mA |
| Tolerance: | ±5% |
| Supplier Device Package: | DO-213AB |
| Series: | - |
| Power - Max: | 1W |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case: | DO-213AB, MELF |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 150°C |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 50 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Impedance (Max) (Zzt): | 525 Ohms |
| Detailed Description: | Zener Diode 140V 1W ±5% Surface Mount DO-213AB |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 1µA @ 106.4V |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply ZGL41-140A-E3/96, use the request quote form to request ZGL41-140A-E3/96 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number ZGL41-140A-E3/96.The price and lead time for ZGL41-140A-E3/96 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# ZGL41-140A-E3/96.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
