Z8F4801AN020SC00TR
Zilog
Z8F4801AN020SC00TR
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy Z8F4801AN020SC00TR with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. Z8F4801AN020SC00TR
Manufacturer Zilog
Description IC MCU 8BIT 48KB FLASH 44LQFP
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS non-compliant
Call
Reference Price
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):3 V ~ 3.6 V
Supplier Device Package:44-QFP (10x10)
Speed:20MHz
Series:Encore!®
RAM Size:4K x 8
Program Memory Type:FLASH
Program Memory Size:48KB (48K x 8)
Peripherals:Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:44-LQFP
Other Names:Z8F4801AN020SC00T
Oscillator Type:Internal
Operating Temperature:0°C ~ 70°C (TA)
Number of I/O:31
Moisture Sensitivity Level (MSL):3 (168 Hours)
EEPROM Size:-
Detailed Description:eZ8 Encore!® Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 48KB (48K x 8) FLASH 44-QFP (10x10)