Z8F1622AR020SC2104
Buy Z8F1622AR020SC2104 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. Z8F1622AR020SC2104
Manufacturer Zilog
Description IC MCU 8BIT 16KB FLASH 64LQFP
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS non-compliant
Call
Reference Price
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):3 V ~ 3.6 V
Speed:20MHz
Series:Encore!® XP®
RAM Size:2K x 8
Program Memory Type:FLASH
Program Memory Size:16KB (16K x 8)
Peripherals:Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
Packaging:Tray
Package / Case:64-LQFP
Other Names:269-3640
Oscillator Type:Internal
Operating Temperature:0°C ~ 70°C (TA)
Number of I/O:46
Moisture Sensitivity Level (MSL):3 (168 Hours)
EEPROM Size:-
Detailed Description:eZ8 Encore!® XP® Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 16KB (16K x 8) FLASH