Z8F0880SJ020EG
Buy Z8F0880SJ020EG with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. Z8F0880SJ020EG
Manufacturer Zilog
Description IC MCU 8BIT 8KB FLASH 28SOIC
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS non-compliant
Call
Reference Price
(In US Dollars)
378 pcs
Data sheet
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):1.8 V ~ 3.6 V
Speed:20MHz
Series:Encore!® XP®
RAM Size:2K x 8
Program Memory Type:FLASH
Program Memory Size:8KB (8K x 8)
Peripherals:Brown-out Detect/Reset, LED, LVD, POR, PWM, Temp Sensor, WDT
Packaging:Tube
Package / Case:28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Oscillator Type:Internal
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C (TA)
Number of I/O:23
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:14 Weeks
EEPROM Size:-
Detailed Description:eZ8 Encore!® XP® Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 8KB (8K x 8) FLASH