Z8F082APB020EG
Buy Z8F082APB020EG with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. Z8F082APB020EG
Manufacturer Zilog
Description IC MCU 8BIT 8KB FLASH 8DIP
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 380 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs50 pcs100 pcs
Data sheet
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):2.7 V ~ 3.6 V
Speed:20MHz
Series:Encore!® XP®
RAM Size:1K x 8
Program Memory Type:FLASH
Program Memory Size:8KB (8K x 8)
Peripherals:Brown-out Detect/Reset, LED, LVD, POR, PWM, Temp Sensor, WDT
Packaging:Tube
Package / Case:8-DIP (0.300", 7.62mm)
Other Names:269-3807
269-3807-ND
Oscillator Type:Internal
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C (TA)
Number of I/O:6
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:16 Weeks
EEPROM Size:-
Detailed Description:eZ8 Encore!® XP® Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 8KB (8K x 8) FLASH