Z8F0412PJ020EC
Buy Z8F0412PJ020EC with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. Z8F0412PJ020EC
Manufacturer Zilog
Description IC MCU 8BIT 4KB FLASH 28DIP
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS non-compliant
Call
Reference Price
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):2.7 V ~ 3.6 V
Speed:20MHz
Series:Encore!® XP®
RAM Size:1K x 8
Program Memory Type:FLASH
Program Memory Size:4KB (4K x 8)
Peripherals:Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Packaging:Tube
Package / Case:28-DIP (0.600", 15.24mm)
Other Names:269-3210
Oscillator Type:Internal
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C (TA)
Number of I/O:19
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
EEPROM Size:-
Detailed Description:eZ8 Encore!® XP® Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 4KB (4K x 8) FLASH