Z8F021ASJ020SC00TR
Zilog
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy Z8F021ASJ020SC00TR with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. Z8F021ASJ020SC00TR
Manufacturer Zilog
Description IC MCU 8BIT 2KB FLASH 28SOIC
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS non-compliant
Call
Reference Price
(In US Dollars)
1700 pcs
Data sheet
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):2.7 V ~ 3.6 V
Speed:20MHz
Series:Encore!® XP®
RAM Size:512 x 8
Program Memory Type:FLASH
Program Memory Size:2KB (2K x 8)
Peripherals:Brown-out Detect/Reset, LED, LVD, POR, PWM, WDT
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Other Names:Z8F021ASJ020SC00T
Oscillator Type:Internal
Operating Temperature:0°C ~ 70°C (TA)
Number of I/O:25
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:14 Weeks
EEPROM Size:64 x 8
Detailed Description:eZ8 Encore!® XP® Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 2KB (2K x 8) FLASH